Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen plangere penala pt. lovire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen plangere penala pt. lovire

In cat timp trebuie sa depun plangerea penala pt. lovire?

Mentionez ca am stat 5 zile in spital, dupa care am mai primit 8 zile de la medicul legist.

Inca ceva: cum se calculeaza aceste zile de ingriji medicale de care vorbeste codul penal? Zilele state in spital + zilele date de medicul legist, daca m-am dus la medicul legist dupa ce am iesit din spital? Si doar zilele de ingrijire medicale date de legist daca m-am dus din prima de la spital la legist.
xuser, utilizator
Doua luni.Zilele de ingrijiri medicale in sensul codului penal sunt cele acordate de medicul legist,deci 8 zile.Fapta se incadreaza la ''loviri si alte violente''.Impacarea partilor inlatura caracterul penal al faptei.

andymaurul
andymaurul, utilizator
60 de zile de la data comiterii faptei.
Lovirea este mai usor de dovedit, prin vanataile, ranile sau echimozele produse de actul in sine. In cazul altor violente insa, trebuie stabilit cu exactitate care este suferinta produsa de actul infractorului.
In plus in ambele cazuri este esentiala pentru existenta infractiunii, dovedirea legaturii cauzale intre lovire sau o alta violenta si suferinta produsa victimei. Cu alte cuvinte, se cere ca suferinta sa fie efectul obligatoriu al lovirii sau violentei. Dovada infractiunii in forma simpla sau agravata se poate face prin certificatul medico-legal, care atesta care au fost ingrijirile medicale acordate si durata lor, insa nu este exclus si orice alt mijloc de proba.
. De retinut ca nu are valoare probanta concediul medical, pentru ca nu este relevanta perioada de concediu in dovedirea ingrijirilor medicale efectiv primite si a zilelor afectate acestora.

De asemenea, vor constitui infractiune numai acele loviri si violente savarsite cu intentie, intrucat codul penal nu sanctioneaza tentativa ori actele pregatitoare la aceasta infractiune.

Dupa numarul de zile de ingrijiri medicale acordate, prin certificatul medico-legal, s-a comiso infractiune de lovire si alte violente.
Termenul de depunere a plangerii prealabile este de 2 luni, conform Cpp.
Articolul 180 cod penal are urmatorul cuprins:”(alin.1)Lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda."
Atentie: Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Succes!
In 60 zile de la data omiterii faptei.
In functie de numarul de zile ingrijiri medicale se stabileste incadrarea juridica a faptei.
Numarul zilelor de ingrijiri medicale, reprezinta numarul total de zile dovedite cu acte medicale pana la recuperarea completa.(in spital si dupa externarea din spital, sau chiar fara internarea in spiotal, (in cazul unor fracturi cu aparate gipsate, sau alte forme de vatamare, care desi necesita ingrijiri, dar nu este neaparata nevoie de internare.
Uneori, dupa o vatamare, pot sa apara urmari care au legatura leziunile provocate initial de faptuitor, iar numarul de zile pentru ingrijirea lor se adauga la numarul total de zile, daca prezentati actele medicale.
lndines a scris:

In 60 zile de la data omiterii faptei.
In functie de numarul de zile ingrijiri medicale se stabileste incadrarea juridica a faptei.
Numarul zilelor de ingrijiri medicale, reprezinta numarul total de zile dovedite cu acte medicale pana la recuperarea completa.(in spital si dupa externarea din spital, sau chiar fara internarea in spiotal, (in cazul unor fracturi cu aparate gipsate, sau alte forme de vatamare, care desi necesita ingrijiri, dar nu este neaparata nevoie de internare.
Uneori, dupa o vatamare, pot sa apara urmari care au legatura leziunile provocate initial de faptuitor, iar numarul de zile pentru ingrijirea lor se adauga la numarul total de zile, daca prezentati actele medicale.

Termenul este de doua luni,potrivit codului de procedura penala,si nu de 60 de zile.Nu este totuna.

andymaurul
andymaurul, utilizator