Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua

am si eu o intrebare sotul meu a facut fiului sau din prima casatoerie un act de donatie, (in timp ce era casatorit cu mine ) dar fara clauze, acum el vrea sa il anuleze din cauza norei care este sub orice critica, sau daca nu se poate anula se pot introduce anumite clauze, rog sa-mi raspunde-ti la adresa de mail claudia_stan1@yahoo.com .
din pacate pt. dvs. si pt. sotul dvs. la momentul acesta nu se mai poate face nimic.
Donatiile sunt irevocabile.
din contra, donatiile nu sunt irevocabile !!
mai rasfoiti din cand in cand codul civil, dl. av. trifu !!
cazuri de revocare a donatiilor sunt cele enumerate de art. 829, 8312, 833. 834, cod. civil, etc.