avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua

am si eu o intrebare sotul meu a facut fiului sau din prima casatoerie un act de donatie, (in timp ce era casatorit cu mine ) dar fara clauze, acum el vrea sa il anuleze din cauza norei care este sub orice critica, sau daca nu se poate anula se pot introduce anumite clauze, rog sa-mi raspunde-ti la adresa de mail claudia_stan1@yahoo.com .
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:10, 10 Septembrie 2010
din pacate pt. dvs. si pt. sotul dvs. la momentul acesta nu se mai poate face nimic.
Donatiile sunt irevocabile.
din contra, donatiile nu sunt irevocabile !!
mai rasfoiti din cand in cand codul civil, dl. av. trifu !!
cazuri de revocare a donatiilor sunt cele enumerate de art. 829, 8312, 833. 834, cod. civil, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobil obtinut prin act de donatie... Cezar66 Cezar66 Poate fi instrainat (vandut) un imobil obtinut prin act de donatie acum un an jumatate ???.Ce se poate face in caz ca persoana care a facut actul de donatie ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie neluchiru neluchiru Din raspunsurile primite pana acum, am inteles ca donatia poate fi oricand supusa revocarii. Dar daca donatia este supusa oricand revocarii, inseamna ca ... (vezi toată discuția)
Donatie georgetagabor georgetagabor in urma donatiei cine va fi proprietarul terenului? Ce drept au parintii mei daca vor avea uzufruct viager ? In urma aparitiei unor probleme intre mine si ... (vezi toată discuția)