Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru judiciar de 10 %
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru judiciar de 10 %

Buna ziua ! In cazul in care reclamantul castiga procesul , are cum sa mai recupereze taxa de timbru judiciar de 10 la suta de exemplu pentru o cerere in revendicare la un teren de vreo 30;000 d euro sa zicem ai de plata intre 35-40 de milioane de lei vechi . mai exista vreo sansa sa fie recuperati acesti bani prin invocarea cheltuielilor de judecata de exemplu sau orice alta chestie?? va multumesc
buna ziua.
sa nu exageram cu cuantumul taxei de timbru.
se pot recupera aceste cheltuieli daca s-au solicitat cheltuieli de judecata.
legea ii da dreptul la finalul procesului sa ceara acordarea cheltuielilor de judecata respectiv: taxa timbru, onorariu avocat si alte cheltuieli facute in decursul procesului.