Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reparitie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reparitie somaj

Buna ziua,
am si eu o intrebare daca am somaj de o luna (trebuie sa iau un an)si am primit repatitie pt ocuparea unui loc de munca ..am mers la angajator,l am intrebat daca ma poate tine si pe perioada iernii(ca altfel mi ar conveni mai mult sa iau somaj ca macar asa am un venit sigur,mentionez ca am 56 de ani ..si nu am mai luat niciodata ajutor de somaj)si el mi a completat acum in repartitie ca ma angajeaza pe o per de 3luni(nu mi acerut CIM)...eu ce sa inteleg din asta..ca mi se va sista somajul doar pe aceasta perioada si dupa asta se reia somajul?
Am dreptul sa refuz locul de munca si daca da ..pe ce motiv(oficial)?
Ce se intampla daca nu prezinti repartitia la ajofm ?
Multumesc anticipat !
1. Daca incheiati CIM pe perioada determintata de 3 luni atunci se suspenda indemnizatia de somaj si se reia dupa incetarea CIM.
2. Pentru asta prezentati la AJOFMo copie dupa CIM (inregistrat la ITM) si completati acolo o cerere tip.
3. Refuzul nejustificat de a va prezenta la locul de munca repartizat poate duce la incetarea indemnizatiei de somaj.