Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acte necesare pentru 30% din indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acte necesare pentru 30% din indemnizatia de somaj

Buna ziua. La firma la care lucrez se angajeaza o persoana care vine din somaj. Pt. a beneficia de 30% din indemnizatia de somaj trebuie depuse niste acte la ag. de somaj unde angajatul are domiciliul si anume :
-copie xerox contract de munca+original
-adev. eliberata de firma din care sa rezulte ca angajatul nu a mai fost in rel. de munca cu firma in ultimii 2 ani , acte pe care le-am mai eliberat si altor angajati
-adev. eliberata de firma din care sa rezulte prezenta angajatului pt. fiecare luna lucrata???????? este prima data cand mi se cere asa ceva. Sunt cam nedumerita in ceea ce priveste aceasta adeverinta. Adica trebuie sa le trimit un pontaj cu angajatul respectiv????
Poate ma lamureste cineva.
Multumesc
Daca ati fi intrebat la Agentia de Somaj v-ar fi spus cum se face o asemenea adeverinta. Ea arata asa:

S.C._______________________SRL Nr.__________/_______________
Sediul_______, _______________
RC: J29/________ CUI: RO_________
Tel/Fax: 0244……

ADEVERINTA

Se adevereste prin prezenta ca dl/dna _____________________________
CNP __________________ este angajatul(a) societatii noastre cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata (determinata de la __________ la _____________) .
Pe luna ______________ 20 _____ a lucrat cu program de ______ ore/zi, cu frecventa de_____________________________________ .

Se elibereaza prezenta spre a-i servi la AJOFM/ALOFM ______________ .

ADMINISTRATOR,
Daca v-a cerut adeverinta, trebuie sa le trimiteti adeverina, nu fisa de pontaj, pentru ca prostia este mare in Ro.

Cf. Ordonantei 33 din 2002, prin adeverinta in sensul prezentei ordonante se intelege documentul prin care se atesta un drept sau un fapt. Avand o o fisa de pontaj puteti trimite o adeverinta de genul: prin prezenta se adevereste ca dl. a fost prezent la serviciu in luna... dintr-un nr. de .......... zile, ............ zile.