Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar prima de instalare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar prima de instalare

Buna ziua,am si eu o nelamurire referitoare la modelul de adeverinta de salariat pe care trebuie s-o duc lunar la AJOFM....mentionez ca am fost la agentie si mi-au explicat foarte vag ce trebuie sa contina acea adeverinta...spuneau ceva in legatura cu faptul ca trebuie mentionat in acea adeverinta daca am beneficiat in luna anterioara de concediu medical sau daca am absentat de la serviciu nemotivat,sa scrie in acea adeverinta locul de munca...etc...
1. Adeverinta trebuie sa contina exact cum ati lucrat in luna anterioara. Eu duc o fila din foaie colectiva de prezenta, numai cu numele salariatului respectiv si unde este pontat in fiecare zi asa cum este in realitate: 8 ore, nemotivat, bolnav etc.
2. Fila respectiva este semnata si stampilata de angajator.
3. Adeverinta ar arata cam asa:

S.C. ___________________SRL
Sediul _____________________
RC:____________ CUI: ___________
Tel: ____________________

ADEVERINTA

Se adevereste prin prezenta ca dl/dna _____________________
CNP __________________ este angajatul(a) societatii noastre cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata (determinata de la __________ la __________) .
Pe luna _________ anul ________ a lucrat dupa cum urmeaza:
zile lucrate ___, zile nemotivate ___, zile CO ___, zile concediu medical ___, zile CFP ____ etc.
Se elibereaza prezenta spre a-i servi la AJOFM/ALOFM ____________ .

ADMINISTRATOR,