Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pretentii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pretentii

Actiune in pretentii impotriva debitorului este acelasi lucru cu introducerea actiunii: plangere impotriva refuzului executorului jud. de a continua executarea?
Va multumesc!
problema e ca s-a si judecat in prima instanta, fara sa fiu citata. L-a primul termen s-a si solutionat.
multumesc
Deci sa inteleg ca creditorul daca nu s-a incadrat in termenul legal sa introduca in instanta plangere impotriva refuzului executorului judecatoresc de a intocmii un act... sau nici o contestatie la executare, poate .. asa dupa vreo doua luni de la incheierea executarii silite...cand are el chef sa introduca in instanta o actiune in pretentii impotriva debitorului prin care mai cere niste bani in plus aceastuia, .. si uite asa... se va judeca tot ca o plangere impotriva refuzului executorului..... . Cum sunt legile astea?
Va multumesc.