avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... avansare in grad profesional functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

avansare in grad profesional functionar public

Sunt functionar public cu studii medii la o primarie, ocup functia de referent principal treapta 1 , am absolvit in iulie 2010 facultatea de 3 ani cu diploma de licenta in stiinte administrative in prezent am intrat in posesia adeverintei care atesta absolvirea studiilor, ma intereseaza care sunt pasii pentru a avansa in grad profesional si la ce grad , treapta as putea promova conform studiilor superioare
Cel mai recent răspuns: danielionut , utilizator 08:50, 20 Septembrie 2010
multumesc pentru precizari si urari, dar mai am o nelamurire ; am terminat studii universitare cu licenta de ce nu trec la clasa I conform studiilor terminate , clasa II este pentru studii universitare de scurta durata si incepand cu promotia 2008, nu mai exista absolventi de studii superioare de scurta sau lunga durata. Toti sunt absolventi de studii superioare de lunga durata, ciclul I - ciclul licenta.

D.l Darie are perfecta dreptate.In primaria noastra se dau examene de promovare atat in clasa cat si in grad profesional.Iti da o bibliogradie,apoi cu intrebarile se poate rezolva.Dar colegii sunt promovati deci se poate.
stiu ca se dau examene , dar era vorba de clasa corespunzatoare studiilor terminate, adica studii superioare ? adica o sa sustin examen pentru trecere la clasa 1 (S)
Ultima modificare: Marți, 14 Septembrie 2010
danielionut, utilizator
Normal.La orice promovare fie in clasa fie in grad se sustine examen numai ca intrebarile le poti face ,,la intelegere,, cu cei de la resurse umane si gata lucrarea.Nu e prea mare filozofie.Asa se procedeaza in toate institutiile.De regula superiorii nici nu partiipa la examinare.
danielionut a scris:

multumesc pentru precizari si urari, dar mai am o nelamurire ; am terminat studii universitare cu licenta de ce nu trec la clasa I conform studiilor terminate , clasa II este pentru studii universitare de scurta durata si incepand cu promotia 2008, nu mai exista absolventi de studii superioare de scurta sau lunga durata. Toti sunt absolventi de studii superioare de lunga durata, ciclul I - ciclul licenta.


Eu auzisem ca facultatile cu durata de 3 ani, sunt considerate de scurta durata, iar abia dupa 2 ani de master sunt considerate studii superioare de lunga durata. Pana la urma cum este?
Ultima modificare: Duminică, 19 Septembrie 2010
mihami, utilizator

Alte discuții în legătură

Promovare in clasa, functie publica ContSters287034 ContSters287034 Buna seara, un referent principal 2, incadrat in cadrul UAT, in urma absolvirii cu titlu de licenta Fac. de Stiinte Juridice si Administrative in anul 2011, ... (vezi toată discuția)
Promovare functionar public tandrei1 tandrei1 Angajat bugetar, referent principal cu studii medii, vechime in functie peste 20 ani. Am terminat Facult de Manag-Fin , specializarea management, 3 ani cu ... (vezi toată discuția)
Promovarea in clasa a functionarilor publici mihaitaene mihaitaene Am absolvit Facultatea de Drept si Administratie Publica, specializarea Administratie Publica, ciclul I Bologna, promotia 2009. Acum am sustinut examenul de ... (vezi toată discuția)