Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract RDS
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract RDS

V-as fi recunoscator daca ati putea sa-mi raspundeti la urmatoarele doua intrebari:

- un contract de furnizare servicii cu RDS este valabil in cazul in care nu exista date de identificare fiscala a furnizorului, respectiv cod unic de inregistrare si numar inregistrare la Registrul Comertului?

- in situatia in care furnizorul RDS a fost "absorbit prin fuziune" de RCS si a aparut RCS&RDS, este sau nu obligatorie informarea beneficiarului si refacerea contractului sau se pot schimba datele fiscale de pe factura fara nicio explicatie?

Cu multumiri, SMircea
Va raspund in ordinea intrebarilor formulate de dvs.:
1.Este valabil, daca poate fi recunoscuta partea contractanta si nu se confunda cu o alta entitate juridica;
2.Aici, intr-adevar, e necesar incheierea unui nou contract, intrucat partea semnatara a contractului initial nu mai exista.
Insa, e bine sa ganditi si din prespectiva celui care v-a furnizat niste servicii de care dvs. ati beneficiat si pe care trebuie sa le onorati. Cautati si alte clauze abuzive din contract, daca exista, nu doar cele de forma, si consultati un specialist.