Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort...

buna ziua,

sunt casatorita cu un algerian din 2004 ,casatoria a avut loc la ambasada Romana din Alger,am stat impreuna un an si jumatate,dupa care eu a trebuit sa revin in tara.am ramas in bune relatii dar nu am divortat legal.mentionez ca el nu a fost niciodata aici,si as vrea sa stiu daca eu pot sa divortez aici in Romania fara ca el sa fie prezent.in caz contrar,ce trebuie facut pt a divorta legal?

va multumesc anticipat
Spuneti-ne daca din casatorie au rezultat copii si daca sotul este de acord cu desfacerea casatoriei?
Potrivit legii 105/1992 instanta competenta sa solutioneze divortul este instanta de la ultimul domiciliu comun al partilor.
Art. 22 din legea susmentionata are si o exceptie si anume, prevede ca "Daca legea straina, astfel determinata, nu permite divortul ori il admite in conditii deosebit de restrictive, se aplica legea romana, in cazul in care unul dintre soti este, la data cererii de divort, cetatean roman".
Cererea de divort poate fi solutionata fara ca el sa fie prezent, cu conditia insa ca el sa fie legal citat pentru fiecare termen de judecata.
Solutia pentru stabilirea competentei jurisdictionale este oferita de art. 150 pct. 1 Legea nr. 105/1992 care prevede ca "Instantele romane sunt (...) competente sa judece (...) procesele dintre persoanele cu domiciliul in strainatate referitoare la actele sau faptele de stare civila inregistrate in Romania, daca cel putin una dintre parti este cetatean roman".

In speta, sunt indeplinite cele doua conditii cumulative prevazute de textul de lege mai sus aratat, intrucat reclamanta-recurenta:

· este cetatean roman

· casatoria a fost inregistrata in Romania, atat timp cat s/a incheiat la ambasada

multumesc pt rabdare si ajutor,

nu avem copii,si ,,sotul,, este de acord deoarece oricat am incercat nu am putut gasi o solutie pt a continua relatia.

multumesc
atunci puteti sa depuneti cerere pt desfacerea casatoriei.