Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort...

buna ziua,

sunt casatorita cu un algerian din 2004 ,casatoria a avut loc la ambasada Romana din Alger,am stat impreuna un an si jumatate,dupa care eu a trebuit sa revin in tara.am ramas in bune relatii dar nu am divortat legal.mentionez ca el nu a fost niciodata aici,si as vrea sa stiu daca eu pot sa divortez aici in Romania fara ca el sa fie prezent.in caz contrar,ce trebuie facut pt a divorta legal?

va multumesc anticipat
Puteti divorta in tara, iar competenta apartine instantei de la domiciuliul reclamantului in acest caz.Avand in vedere ca sotul dvs. este de acord cu desfacerea casatoriei prin acordul partilor, acesta poate sa angajeze un avocat pe care sa-l imputerniceasca printr-o procura speciala pentru a-l reprezenta in fata instantei in procesul de divort.Pe langa procura speciala sotul dvs. va trebui sa faca dovada domiciuliului sau din tara respectiva.
Este necesara reprezentarea sotului dvs. prin avocat pentru ca prezenta este obligatorie in procesele de divort pe de o parte , iar pe de alta se doreste in acest caz desfacerea casatoriei prin acordul partilor, iar consimtamantul ambilor soti va fi verificat de instanta la primul termen de judecata.
Cum sotul dvs. este acolo, acest acord va fi dat prin intermediul avocatului-procurator.