Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pe perioada determinata

Sunt insarcinata de o luna si sunt angajata pe perioada determinata,
expira contractul in 16.02.2011.O sa mai primesc idemnizatie pentru copil?
numai daca va incadrati, dupa data de 16.02.2011, la somaj.
ctynn, utilizator
ale cismas a scris:

Sunt insarcinata de o luna si sunt angajata pe perioada determinata,
expira contractul in 16.02.2011.O sa mai primesc idemnizatie pentru copil?

Pentru a primi indemnizatia pentru CCC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit .

Daca nu vi se prelungeste durata contractului, la 16.02.2011 acest va inceta de drept ceea ce va da posibilitatea de a beneficia de somaj daca indepliniti si conditia stagiului minim de cotizare (minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii).
Daca indepliniti si aceasta conditie veti beneficia de somaj, apoi suspendati somajul pentru a intra in CCC , urmand ca la terminarea CCC sa reluati somajul.