Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie al minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie al minor

am divortat cand copilul avea 6 ani iar acum are 12 ,pot cere o majorare de pensie alimentare odata cu cresterea copilului?
da, periodic, in functie de nevoile copilului, veniturile celuilalt parinte, precum si cresterea preturilor, puteti cere instantei de judecat majorarea pensiei alimentare...
se poate cere decat daca cel care este obligat la aceasta pensie are venituri mai mari decat cele de la data la care a fost pronuntata prima hotarîre prin care a fost obligat la plata pensiei.
Da.Daca aveti certitudinea ca veniturile tatalui au crescut, o puteti face din 6 in 6 luni.