Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor...schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor...schimbare nume

buna ziua,
in urma casatoriei dintre mine si mama copilului as dori sa trec copilul pe numele meu si sa modific certificatul de nastere al acestuia. Va rog sa-mi spuneti care este procedura si ce posibilitati sant. mentionez ca copilul este dintro relatie anterioara, nu a existat casatorie si tatal biologic nu recunoaste copilul, noi ne-am casatorit acum doua saptamani si doresc ca acest copil sa poarte numele meu. va multumesc
Este necesar sa promovati pe rolul instantei o actiune avand ca obiect "incuviintare purtare nume".
Art. 64 c.fam.
Copilul din afara casatoriei dobandeste numele de familie al aceluia dintre parinti fata de care filiatia a fost mai intai stabilita.
In cazul in care filiatia a fost stabilita ulterior si fata de celalalt parinte, instanta judecatoreasca va putea de incuviintare copilului sa poarte numele acestuia din urma.

Din cate inteleg eu, d-voastra nu sunteti tatal copilului, iar in certificatul de nastere al acestuia nu e trecut nimeni ca tata; in aceasta situatie, recunoasteti copilul printr-o declaratie autentica data in fata notarului si stabiliti impreuna cu mama copilului numele ce-l va purta copilul.
avocat Cristina Popescu