Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... viza ITM in cartea de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

viza ITM in cartea de munca

In decizia de respingere pensiei se mentioneaza :perioada de 01.o2.1996-07.06.1996 nu a fost valorificata intrucit nu prezinta viza I.T.M.
Mentionez,ca perioada apare inscrisa in cartea de munca sub semnatura inspector personal,stampila angajatorului,cu mentiunea nr.,data de contract de munca vizat cam de munca ,dar intr-adevar fara stampila care sa ateste verificarea ITM.
Oare este legal respingerea acestei perioade de vechime,si care ar fi baza legala ?
1. Da, este vorba de Legea 83/1995 privind protectia persoanelor incadrate in munca, lege abrogata de legea 130/1999.
2. Din Legea 83/1995:
Art. 6. - (1) Carnetele de munca ale salariaţilor încadraţi la persoanele fizice şi la persoanele juridice, prevãzute la art. 5, se pastreaza şi se completeaza de catre direcţiile de munca şi protecţie sociala judeţene şi de catre Direcţia generala de munca şi protecţie sociala a municipiului Bucuresti.
(2) Angajatorii sunt obligaţi sa depuna la direcţiile de munca şi protecţie sociala judeţene şi la Direcţia generala de munca şi protecţie sociala a municipiului
Bucuresti:
a) actele privind incheierea, executarea, modificarea şi incetarea contractelor individuale de munca, în termen de 5 zile de la emiterea acestora;
b) actele din care rezulta plata lunara a contribuţiei pentru asigurarile sociale de stat, a contribuţiei la constituirea Fondului pentru pensia suplimentara, precum
şi a contribuţiei la constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj, pana la data de 15 a lunii urmatoare pentru care s-au facut aceste plati.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane