avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

somajul tehnic se opereaza in carnetul de munca?
perioada de suspendare este de 15 zile, nu stiu daca va mai urma
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:49, 13 Septembrie 2010
1. Zilele de "somaj tehnic" acordate in baza OUG 13/2010 sunt perioade asimilate de stagiu de cotizare pentru pensie, sanatate si somaj si sunt evidentiate astfel in declaratiile lunare nominale catre fondurile respective.
2. Asa ca daca se opereaza sau nu in carnetul de munca are mai putina importanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza somajul? ginutz_a ginutz_a stie cineva cum se calculeaza somajul? ma refer la persoana care intra in somaj. aceasta indemnizatie se calculeaza in functie de salariul pe care l-a avut ... (vezi toată discuția)
Declaratii salarii simona_iunie simona_iunie Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care intra in concediu ingrijire copil pana la 2 ani mai apare pe declaratiile de somaj, pensii si sanatate (cu suma 0) ... (vezi toată discuția)
Concediul prenatal, stagiu pentru somaj? Bibi2008 Bibi2008 Buna ziua! Intrebarea mea este: concediului prenatal este considerata perioada asimilata stagiului de cotizare la fondul de somaj? Va intreb, ptr. ca, in ... (vezi toată discuția)