Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

pentru 2 mostenitori in care unul a suportat singur sarcinile mostenirii pentru ambii parinti(inmormantari,pomeniri ,locuri de veci,spitalizari, etc...)celalat desi a stat in casa parintilor nu s-a ingrijit de aceast ,ba mai mult a adus intr-o stare de degradare apropae o ruina, a refuzat sa participe la pomenirile mamei defuncte.Intrbarea este: 1) pe casa lasata mostenire nu exista acte ale defunctilor si nu sunt cunoscuti de vecini vechi proprietari, insa exista in rolul fiscal inregistrati defunctii.,2) al doilea mostenitor care sta si acum in casa defunctilor nu vrea sa contribuie cu nimic la ingrijirea acesteia si refuza sa discute cu mostenitorul care s-a ocupat de tot si exista martori si dovezi in acest sens.3) cum se procedeaza in cazul in care se dezbate mostenirea si care sunt caile si daca aceasta se imparte tot la 2 daca unul dintre mostenitori a fost pasiv total?
buna ziua.
toate aceste cheltuieli suportate doar de unul dintre mostenitori reprezinta pasiv succesoral si se vor include in masa succesorala.