Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre partaj si succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre partaj si succesiune

Salut!
1. Precontract facut de mana cu martori are vreo valoare? Nu trebuie autentificat la notar ?
2.Se poate renunta la partaj daca succesiunea a fost acceptata si facuta ?
Va multumesc !

1. Are.
2. Nimeni nu poate fi obligat a ramane in indiviziune. Se poate incheia o conventie de ramanere in indiviyiune pe maxim 5 ani.
Precontractul are valoare. Cel mai bine este sa incheiati un contract la notar, sau daca partile nu mai sunt deacord sa formulati o actiune in instanta, care pe baza antecontractului sa emite o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare cumparare.