Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Infractiuni codul rutier - curse ilegale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Infractiuni codul rutier - curse ilegale

Doresc sa aflu si eu informatii cum se poate proba o cursa ilegala de masini pe un drum public.
Daca doua masini circula pe benzi diferite in aceeasi directie de mers cu viteza destul de mare se poate considera "liniutza" ? sau doar se primeste amenda pentru viteza ?

Va primi amenda, iar daca viteza este mai mare de 50km/h peste
limita legala i se va retine si permisul de conducere.
Daniel Coman, Avocat
Liniutza nu este reglementata:D
Soferii pot conduce pe benzi diferite in aceeasi directie de mers cu viteza destul de mare si legal.Ganditi-va ca sunt drumuri si cu 10 benzi (nu in Romania, totusi 2 avem), iar in aceste conditi depinde ce intelegeti prin viteza destul de mare, aceeasta putand fi si in limite legale.

Eu cred totusi ca te ispiteste ideea:D
Nu e foarte greu de dovedit . O filmare cu intrecerea si daca masinile sunt modificate , sunt suficiente suspiciuni cu privire la savarsirea infractiunii de organizare si participare la intrecere neautorizata pe drum public si riscati intre 3 luni si 2 ani de inchisoare .
Probabil 18 indice 1