Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat autentificat de notar sau avocat?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat autentificat de notar sau avocat?

Un prieten vrea sa-si infiinteze un SRL si a incheiat un contract de comodat cu tatal sau pentru sediul firmei. La registrul comertului i-a spus ca contractul de comodat trebuie autentificat sau semnat de notar sau avocat. Trebuie autentificat? Exista o baza legala? Nu e suficient sa fie semnat doar de parti?

Va multumesc
este suficient sa fie semnat de parti si de obicei se solicita si un certificat de rol fiscal pentru proprietar sau extras fila de registru.
dupa ce se incheie contractul acesta se inregistreaza la Administratia Finantelor Publice pentru obtinerea unui certificat care atesta ca nu exista societati inregistrare la adresa respectiva precum si o adeverinta care atesta ca respectivul contract de comodat a fost inregistrat.
Multumesc frumos pentru raspuns si sfaturi. Cred ca am inteles ce trebuie facut.