Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... avansare persoana contractual si trecere persoana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

avansare persoana contractual si trecere persoana contractual la functionar public

Lucrez de 6 ani si 6 luni la o primarie in cadrul compartimentului de asistenta sociala.
in 2008 septembrie dupa ce am terminat facultatea am trecut pe inspector - persoana contractual. acum sunt 2 ani de cand am fost trecuta inspector, cu calificative de foarte bine in aceasta perioada. Se poate sa mi se acorde o treapta de salarizare acum? Dupa aceea daca trec pe functionar public imi foloseste aceasta treapta? va multumesc
Din pacate nu se poate promova in treapta.
Anexa I la Legea 330/2009 in art. 8 alin. 3 prevede:

Promovarea în grade sau trepte profesionale imediat superioare se poate face din 3 în 3 ani, în funcţie de performanţele profesionale individuale, apreciate cu calificativele "foarte bun", cel puţin de două ori în ultimii 3 ani, de către comisia desemnată prin dispoziţie a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte sindicatele sau, după caz, reprezentanţii salariaţilor.