Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatia de locatari

la ultima sedinta s-a propus stangerea unei sume de bani ptr renovarea scarii blocului si schimbarea usilor de la intrare,insa acest lucru nu s-a votat iar administratora a adaugat deja la intretinere suma de 50 de lei ptr aceste viitoare cheltuieli,si dansa nu vrea sa ne primeasca banii de intretinere daca nu dam si acei 50 de lei.Este legal ceea ce face? nu s-a votat 50+1 aceasta renovare,nu s-a stabilit o suma aproximativa necesara renovarii,iar cei 50 lei sunt inclusi in intretinere ceea ce nu mi se pare normal.Ce putem face in acest caz?ptr ca nu vrea sa ne ia banii ptr intretinere si nu vrem sa fim restanti in cazul in care se vor aduna lunile.Va multumesc!
Cine a condus adunarea generala?
Daca nu era intrunit cvorumul prezentei de 50% +1 proprietari, AG trebuia reconvocata si abia apoi facuta propunerea si votata. Ceva care se propune se si supune la vot.
In PV al AG se scrie ca "a fost propus" si s-a votat cu "N pentru", "M contra", deci propunerea a fost/ nu a fost aprobata.

In cazul in care era aprobata de-abia atunci se punea pe listele de intretinere suma (intreaga sau in rate). Administratora nu este indreptatita sa puna de capul ei acea suma, daca propunerea nu a fost aprobata si, cu atat mai putin, sa nu va incaseze intretinerea fara acea suma. Incasarea oricarei sume in contul intretinerii este obligatorie.