Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

Rog urgent raspuns. Un salariat a depus azi cerere de demisie in baza art 55 lit b dar FARA PREAVIZ. Este legal? Ce putem face? O inregistram asa?
Preavizul trebuie solicitat de dumneavoastra ca institutie. Este dreptul dv de a-l solicita angajatului. El si-a depus doar demisia. Dv, pe cerere de demisie ii solicitati sau nu efectuarea preavizului. Ulterior transmiteti acesta mentiune si angajatului si asigurati-va ca a fost instiintat.
daca doriti ca acesta sa-si indeplineasca obligatia de a va acorda preaviz, ii aduceti la cunostinta; daca nu, luati act de demisie mentionand - fara preaviz; acum depinde de dispozitiile contractuale din CIM-ul angajatului, dar banuiesc ca are aceasta obligatie.
avocat Cristina Popescu
girbeaionicavioleta a scris:

Rog urgent raspuns. Un salariat a depus azi cerere de demisie in baza art 55 lit b dar FARA PREAVIZ. Este legal? Ce putem face? O inregistram asa?

In cazul incetarii c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun nu se acorda preaviz. Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.