Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi asistent maternal locuind la tara?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi asistent maternal locuind la tara?

Sunt somera ,nu mi-am gasit un loc de munca mai aproape de casa Imi doresc tare mult sa iau 1-2 copii in ingrijire ,asta si ptr. a avea un servici si ptr.ca mi-ar fi drag sa mai cresc doi pui de om .Am 2 baieti mari si frumosi si destepti....sunt baietii mamei,nu ?!. TREbuie sa fac ceva si , fac cu ajutorul dvs. ceea ce-mi place .Am lucrat 13 ani intr-un laborator chimic,mi-a placut ce faceam dar sau desfiintat posturile si,trebuie sa ma indrept catre altceva
daca indepliniti toate conditiile cerute de directia pr.sociala, faptul ca locuiti la tara nu va impiedica sa fiti asistent maternal.
Mult noroc.
nu are importanta domiciliul d-voastra, de altfel se va efectua o ancheta sociala care va stabili daca aveti sau nu conditii; faceti o cerere in acest sens.
avocat Cristina Popescu
Sa luati legatura cu serviciul de autoritate tutelara din cadru primariei, de care apartineti si veti primi informatii desprre ceea ce trebuie sa prezentati la Directia judeteana pentru ocrotirea copiilor. Oricum si primaria va trebui sa intocmasca niste acte cu caracterizarea dvs, etc. apoi vor veni cei de la directie, sa vada in ce conditii traiti . Sper ca veti primi un aviz favorabil. Succes si felicitari ca v-ati gandit la asta.
ContSters122901, utilizator
Daca doriti sa cresteti un copil avand si un salariu atunci va prezentati direct la Directia Judeteana pentru Protectia Copilului, faceti o cerere si in functie de posturile vacante si daca indepliniti conditiile materiale si morale veti fi angajata cu contract individual de munca pe perioada determinata.Contractul se prelungeste la cerere.
Daca doriti sa cresteti un copil fara remunerare, aveti posibilitatea sa luati un copil in plasament cu o cerere la Protectia copilului, tot cu indeplinirea unor conditii stabilite de lege.
Faptul ca locuiti la tara poate constitui un avantaj chiar.
Crissa C, Consilier juridic
Din cate stiu eu, la acest moment posturile de asistenti maternali sunt blocate.