Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... mai e cineva care se axeaza partial pe sintezele de la ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

mai e cineva care se axeaza partial pe sintezele de la Nomina?

Eu personal am invatat tratatele la civil si procedura dar cum timpul e limitat si lucrez pana dupa-amiaza imi raman putine ore de studiu seara:"> la penal, procedura penala si OEPA voi invata sintezele de la Nomina si ma voi uita si pe cele ale Luizei...multumesc mult tare....si codurile in paralel.....merg pe subiecte si nu pe tematica!Sper sa fie bine si sa am timp de repetat:((
Cu multa placere,Mihaela! :)

Si eu am invatat in facultate dupa Boroi (la penal general),dar nu prea "nea-am inteles",asa ca am cautat alt autor,iar Mitrache mi se pare foarte bun.

La OEPA trebuie sa studiezi in primul rand Legea 51,Statutul+Codul deontologic.
Mai exista o cartea la acest disciplina-Organizarea si exercitarea profesiei de avocat. Editia 2-Ligia Danila.
Personal nu am studiat aceasta carte,dar din cate am inteles de la cei care au citit-o,este ok.
Si sintezele la OEPA de la NL sunt bune,eu acum invat dupa ele,in prealabil citind si legislatia aferenta,altfel nu se poate.;)
Eu din pacate am cam pierdut anul 2 universitar ca am fost Erasmus in Franta. Am incercat in anul 3 sa recuperez din materie, dar nu am reusit asa cum as fi vrut. Am tratatele lui Boroi ca el era profesorul la sala (pe hartie, in realitate trecea din joi in Paste). Dar nu imi place stilul sau. In sfarsit...sa ai bafta la examen, ms de informatii si astept sa-mi spui in noiembrie ce ai facut !

:yeah:
Multumesc!
Mult spor si tie! Sa auzim numai de bine! :)
experienta mea :
- la OEPA nu ajung doar sintezele, sunt f multe precizari mai ales in Statut, care nu-s cuprinse in sinteze
- la civil - total insuficiente. civilul l-am luat metodic, dupa sintezele pentru licenta completate cu alte materiale
- la celelalte: destul de bune, la Penal si Procedura Penala putandu-se merge pana la axarea pe sinteze dar nu 100%.

inca ceva: sintezele care se gasesc de vanzare nu se compara cu cele ce circula pe-aici in format download (si care-s versiune 2005, atentie!)
sunt mult mai complete si documentate si bune.
Va multumim,domnule Chiciu! :)

Oricum,parerile despre sintezele de la NL sunt impartite.