Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre uzucapiune

Salut! Problma:
In urma cu aproape 40 de ani tatal meu care a decedat intre timp , a ocupat un teren ( fost drum de acces la care vecinul a renuntat ) , pe care la ingradit, unindu-l cu curtea. Propietarul drumului de acces a decedat de mult . Dupa moartea tatalui meu am facut succesiunea , nu si partajul.
In acest caz eu ca mostenitor pot invoca uzucapiunea?
Care sunt demersurile ? am nevoie de martori ?
Cum pot afla daca acel teren este inscris in cartea funciara ?
Va multumesc !
Ia legatura cu un topograf agreat de cadastru.
Introduceti actiune de uzucapiune. de ce va intereseaza daca are cadastru ori ba?
In acest moment nu aveti dreptul legal sa va interesati de acest lucru si nici nu vad cum ar conta.
Dupa momentul introducerii cererii p[uteti afla ce doriti despre terenul in cauza, ca si despre proprietarii acestuia.
Aveti idee cat poate dura un proces pe uzucapiune????
Inarmati-va cu f multa rabdare. Si desigur ca trebuie si martori.
Mult succes!
OMUL NU ARE ACTE DE PESTE 40 DE ANI!!! Mai conteaza cateva luni? Care e ideea sa-l sperii ca dureaza mult?

Eu am avut uzucapiuni care au durat 2-3 termene si fara ca partea adversa sa ne ajute... Am avut cea mai lunga uzucapiune de 8 luni! Ce e asa de mult? Comparand cu 40 de ani... Si are nevoie de 2 martori, ceva acte, cateva informatii obtinute oricum, taxa de timbru, cam 1 milion daca nu are prea multe date despre autori si/sau mostenitori...
Cel mai rau mi se pare atunci cand autorii au decedat si nu se cunosc mostenitorii, in rest nu e asa rau...
Sunt multe succesiuni fara avocati, e drept ca se prelungeste termenul sau se mai suspenda dintre ele pe vina partii... dar... se poate!
Stimat coleg/a.
Am afirmat eu undeva ca nu este posibil sa invoce uzucapiunea? Nicidecum...... Nici nu vreau sa sperii, vreau doar sa previn. Cunosc cazuri cand a durat cativa ani pana sa se obtina o hotarare judecatoreasca in sensul asta. Nu trebuie sa fii acid/a..... sau te simti mai bine procedand astfel?