avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre uzucapiune

Salut! Problma:
In urma cu aproape 40 de ani tatal meu care a decedat intre timp , a ocupat un teren ( fost drum de acces la care vecinul a renuntat ) , pe care la ingradit, unindu-l cu curtea. Propietarul drumului de acces a decedat de mult . Dupa moartea tatalui meu am facut succesiunea , nu si partajul.
In acest caz eu ca mostenitor pot invoca uzucapiunea?
Care sunt demersurile ? am nevoie de martori ?
Cum pot afla daca acel teren este inscris in cartea funciara ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:06, 27 Noiembrie 2007
Ia legatura cu un topograf agreat de cadastru.
Introduceti actiune de uzucapiune. de ce va intereseaza daca are cadastru ori ba?
In acest moment nu aveti dreptul legal sa va interesati de acest lucru si nici nu vad cum ar conta.
Dupa momentul introducerii cererii p[uteti afla ce doriti despre terenul in cauza, ca si despre proprietarii acestuia.
Aveti idee cat poate dura un proces pe uzucapiune????
Inarmati-va cu f multa rabdare. Si desigur ca trebuie si martori.
Mult succes!
OMUL NU ARE ACTE DE PESTE 40 DE ANI!!! Mai conteaza cateva luni? Care e ideea sa-l sperii ca dureaza mult?

Eu am avut uzucapiuni care au durat 2-3 termene si fara ca partea adversa sa ne ajute... Am avut cea mai lunga uzucapiune de 8 luni! Ce e asa de mult? Comparand cu 40 de ani... Si are nevoie de 2 martori, ceva acte, cateva informatii obtinute oricum, taxa de timbru, cam 1 milion daca nu are prea multe date despre autori si/sau mostenitori...
Cel mai rau mi se pare atunci cand autorii au decedat si nu se cunosc mostenitorii, in rest nu e asa rau...
Sunt multe succesiuni fara avocati, e drept ca se prelungeste termenul sau se mai suspenda dintre ele pe vina partii... dar... se poate!
Stimat coleg/a.
Am afirmat eu undeva ca nu este posibil sa invoce uzucapiunea? Nicidecum...... Nici nu vreau sa sperii, vreau doar sa previn. Cunosc cazuri cand a durat cativa ani pana sa se obtina o hotarare judecatoreasca in sensul asta. Nu trebuie sa fii acid/a..... sau te simti mai bine procedand astfel?

Alte discuții în legătură

Indiviziune - mostenitor adresa necunoscuta misupatrik misupatrik Buna ziua, Am si eu o problema. Pe imobilul/terenul in care stau exista in ROL doi mostenitori: eu si o matusa decedata din 1980 (cu parte 3/16). Aceasta ... (vezi toată discuția)
Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in 1996 . ... ku990 ku990 Pe titlul de proprietate sunt trecuti 724 mp , emis in 1996 . La o masuratoare simpla, curtea mea are 9 metri latime si 43 lungine. 9x43 = 387 mp din 724 mp ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare teren cu coproprietar decedat. archace archace Buna ziua, Sunt proprietar 1/2 pe un teren. In CF alaturi de mine mai exista un proprietar cu 1/2 inscris din 1907. Nu se gasesc acte pentru respectivul nici ... (vezi toată discuția)