Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nota fundamentare concediere colectiva cu date fictive
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nota fundamentare concediere colectiva cu date fictive

Buna ziua !

lucrez la o regie subordonata unui consiliu local. S-a decis o concediere colectiva. Dupa toate etapele s-a transmis catre Consiliu Local nota de fundamentare privind necesitatea concedierii colective, pe baza careia s-a dat o hotarare de consiliu local care aproba concedierea si noua organigrama.
Aceasta nota de fundamentare contine date financiare total eronate - lucru dovedit cu acte -datefinanciare facute ca sa justifice numarul de salariati concediati .
Intrebare . Cat de repede se poate anula HCL , contestand aceasta nota de fundamentare si ce consecinte sunt ? Cine raspunde si daca poate exista si o culpa penala ?
Va puteti adresa Consiliului Local sau Prefecturii Judetului pentru revocarea sau anularea acelei hotarari ... In caz contrar, va puteti adresa instantei de contencios administrativ.