Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... debit aproape de prescriere
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

debit aproape de prescriere

Buna ziua,

am rugamintea sa ma sfatuiti in urmatoarea speta

am un debit de 25 000 lei care in luna august ar fi implinit termenul de prescriptie

la inceputul lunii iunie, am formulat cerere in baza oug 119/2007, la primul termen ce a fost o luna mai tarziu (iulie), parata a formulat intampinare prin care a contestat debitul, si urmand vacanta judecatoreasca am primit termen in 15.09

luand in calcul posibilitatea respingerii cererii initiale am formulat cerere potrivit dreptului comun

la termenul din 15.09 parata a cerut conexarea celor doua dosare si instanta mi-a pus in vedere pana la termenul urmator sa ma hotarasc asupra unei singura cai pentru recuperarea debitului

totusi, eu nu vreau sa renunt la niciuna din cai, calea ordonantei este mai facila(taxele de timbru ma mici), iar in raspunsul formulat la intampinarea depusa de parata, am arata cu acte ca debitul meu a fost insusit si acceptat, iar partea nu vrea decat sa tergiverseze solutionarea

potrivit dreptului comun, marele impiediment ar fi taxa de timbru care e aprox 1700 lei, iar administratorul spune ca la momentul acesta ar fi destul de greu pt societate, as vrea sa suspend aceasta procedura conf art 244.1

va rog dati-mi un sfat sau puncte de vedere, ma gandesc ca sunt chestii care imi scapa

va multumesc anticipat
Alina Tabara, Consilier juridic
ce credeti? am sanse sa suspend cererea pe dreptul comun? intrucat nu am ce documente sa mai depun si dovada existentei dosarului este insasi cererea de conexare a acestora?
Ce intelegi prin ,,debitul meu a fost insusit si acceptat", te referi la facturi semnate si stampilate sau ai obtinut vreo recunoastere a debitului?
da, sunt semnate facturile (fiind din 2007) stampila nu era obligatorie, dar am toate situatiile de lucrari si devizele semnate si de benefiaciar

nu am obtinut nicio recunoastere din pacate, insa la momentul respectiv orce lucrare ce se facea era pusa int-un deviz de lucrari si adusa la cunostinta beneficiarului, acesta o studia si o semna daca era de acord
Potrivit art. 16 lit. b) din Decretul 167/1958 Prescriptia se intrerupe: ... b) prin introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta judecatoreasca, ori la un organ de arbitraj, necompetent
Desi in doctrina si jurisprudenta se arata ca numai cererile admise intrerup prescriptia, DECRETUL nu distinge astfel incat s-ar putea considera ca si o cerere respinsa intrerupe prescriptia caci creditorul a iesit din starea de pasivitate sanctionata de prescriptie.
sunt de acord cu dumneavoastra domnule Valentin, dar nu vreau sa risc

as vrea sa merg la primul termen la cea de-a doua cerere si sa cer respingerea conexarii, eventual suspendarea,

am facut putina documentare despre suspendarea pe art 244CPC si in toate studiile si opiniile se vorbeste numai de situatia in care este inceputa urmarirea penala pentru o infractiune

am fost pt prima data la Judecatoria Slobozia si acolo lucrurile nu mi s-au parut chiar bine organizate, ca de exemplu eram repartizati la o sala, am intrebat presedinta completului prezent, si ulterior ne-am dat seama ca nu mai sunt dosare, ei erau in alta sala si abia au vrut sa consemneze ca ne-am prezentat
Alina Tabara, Consilier juridic