Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... invocarea unui inscris
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

invocarea unui inscris

Daca in instanta civila in intampinarea depusa se face referire la un inscris (inscris sub semnatura privata contract de vanzare cumparare )fotocopia acestui inscris fiind depusa efectiv in instanta, originalul acestui inscris in prealabil a fost depus la notar care-i face copia legalizata deasemenea este depus originalul la parchet care-i face fotocopia
obiectul litigiului era apartanenta acelui teren stipulat in acel inscris
forma de referire x este indreptatit sa detina T.P pentru ca se afla in posesia acelui inscris......
Intrebarea este in acest caz se considera ca inscrisul a fost invocat pentru obtinerea de consecinte juridice ???
Daca inscrisul este corectat in locul unde a fost inscrisa suprafata de teren acest fapt a fost stabilit de catre expert invocarea constituie infractiune ???
1.Bineinteles ca inscrisul a fost invocat pentru obtinerea de consecinte juridice.
2. Daca acea corectura inlocuieste o realitate cu ceva fals si nereal, iar inlocuirea a fost facuta cu intentie si faptuitorul identificat, atunci puteti fi sigur ca este vorba de o infractiune (pot fi si mai multe :D ). Importante sunt insa probele, in care este inclusa si o expertiza.
Pentru a exista o parere fondata pe realitate,trebuiesc vazute inscrisurile in litigiu,dar este clara dorinta de a se obtine consecinte juridice.
Aveti posibilitatea legala sa va inscrieti in fals impotriva respectivului inscris astfel cum a fost modificat,daca modificarile au fost efectuate in maniera aratata de distinsul dn.consilier