Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... tranzactii ilegale aparute pe cardul meu de DEBIT...si ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

tranzactii ilegale aparute pe cardul meu de DEBIT...si nu e card romanesc

Buna
nici nu mai stiu de pe unde sa o apuc si am decis sa apelez la cineva care sigur ma poate ajuta. am discutat si cu avocatul meu dar mi-as dori sa stiu daca sunt singura careia i se intampla...

ok, sunt cetatean roman, dar lucrez cu o firma din USA (de acasa). am contract cu ei si un cont la o banca din USA plus cardul aferent (pe care il pot verifica pe net, etc). La sfarsitul lui oct 2007 am inceput sa am probleme. Am scos bani de la POS din Raiffeisen Arad (sucursala Radnei, incinta Selgros) si la 1/2 hr dupa ce am scos eu bani imi apare pe card o alta tranzactie facuta in aceeasi banca...dar nefacuta de mine...peste 2 zile inca o tranzactie...total $60...

am anuntat banca mea de afara si au contestat tranzactiile...astept acum ca pana in Dec 7 sa vad banii inapoi....
intre timp am cerut un nou card de la banca mea, care a si venit ..l-am activat in Nov 21 si toti banii de pe cardul vechi mi i-a trecut pe cel nou...doar ca pe cardul VECHI imi apare o tranzactie facuta in Nov 23 tot in Raiffeisen Bank....eu am scos bani de pe cardul vechi in Nov 21 (inainte sa activez cardul nou), tranzactie care e ok. am folosit Raiffeisen ca e la 2 pasi de casa....

ma intreb cum au putut sa mai usuce de $40 de pe un card neactiv.
am trimis din nou mail banii mele si evident va contesta si aceasta tranzactie si iar stau 90 de zile ...

nu stiu ce sa mai fac. avocatul meu a zis sa fac si eu o contestatie si daca nu raspund sa le cer daune...nu sunt genul "Agresiv" dar incepe sa ma enerveze la culme situatia.

ce sa fac? tinand cont ca am card nou si pe care NU il voi folosi vreodata in Raiffeisen ar trebui sa fiu ok de acum inainte, dar tot mai am de recuperat bani si de realizat ce s-a intamplat.

voi ati patit asa ceva???
e posibil ca acel ATM sa fie hackuit ...sa fii memorat contul tau si pinul tau ...si prin smecherii informatice sa iti ia direct din cont...nu de pe card...:( nashpa de tine...Romania ...si asta ne ocupa tot timpul
nu cred pentru ca:
1) s-a intamplat DUPA ce am scos de la POS din incinta Raiffeisen
2) ATM-ul este in incinta bancii nu este afara!

apoi eu de cand am avut cardul "papat" de ATM-ul din banca nu am folosit decat POS! si pot oricand schimba PIN-ul pe net
deci nu e legat de PIN....