Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributii CAS la contracte de drepturi de autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributii CAS la contracte de drepturi de autor

Am un grup de artisti cu contracte pe drepturi de autor, care au semnat aceste documente in 20 aprilie, pentru prestatii artistice in afara tarii pe perioada 22 aprilie-15 iunie 2010. Plata efectiva s-a facut in 2 iulie. Am sunat acum o luna la Casa Judeteana de Pensii, le-am spus de aceste contracte si am intrebat daca intram sub incidenta noilor reglementari (depunerea declaratiilor de CAS, danatate si somaj, respectiv plata acestor contributii). Ei mi-au raspuns ca deoarece activitatea prestata contractual a fost 22 aprilie-15 iunie, aceste venituri sunt aferente lunilor respective si nu lunii iulie, chiar daca banii ne-u fost virati in 2 iulie. Am mai intrebat un consultant fiscal care mi-a spus insa ca daca mi-au intrat banii in 2 iulie, se considera venit aferent acestei luni si trebuie sa ne conformam noilor reglementari. Ce sa facem?
consultantul fiscal avea dreptate , indiferent de data contractului baza de calcul la contributii este la venitul incasat, nu la cel facturat, deci daca a-ti incasat banii in iulie si nu pana la 30 iunie , ordonanta intrand in vigoare in iulie, venitul incasat este baza de calcul in luna respectiva, adica iulie si se supune reglementarilor in vigoare, depuneati declaratii pe luna iulie cu termenul de depunere 25 august! respectiv plata obligatiilor