Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna????

buna ziua!
lucrez la o primarie, primarul este in concediu madical, cod 14(cancer std IV) din noiembrie 2009, ar dori sa intre in concediu de odihna ptr 2010 , este legal, are dreptul la asa ceva? baza legala care ar fi? este ale local. am cautat in l 215/2001; L393/2004 nu am gasit nimic concret, care ar fi solutia?
Multumesc mult!

De unde vrea concediu pe anul 2010 daca el nu a lucrat nici o singura zi?....:((
Puteti cel mult sa ii acordati concediul pe anul 2009 daca nu l-a efectuat integral.

Legea nr. 53/2003 - CODUL MUNCII

ART. 140
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic
Tanjiani, utilizator