avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna????

buna ziua!
lucrez la o primarie, primarul este in concediu madical, cod 14(cancer std IV) din noiembrie 2009, ar dori sa intre in concediu de odihna ptr 2010 , este legal, are dreptul la asa ceva? baza legala care ar fi? este ale local. am cautat in l 215/2001; L393/2004 nu am gasit nimic concret, care ar fi solutia?
Multumesc mult!




Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 13:44, 17 Septembrie 2010
De unde vrea concediu pe anul 2010 daca el nu a lucrat nici o singura zi?....:((
Puteti cel mult sa ii acordati concediul pe anul 2009 daca nu l-a efectuat integral.

Legea nr. 53/2003 - CODUL MUNCII

ART. 140
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic
Ultima modificare: Vineri, 17 Septembrie 2010
Tanjiani, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conced.medical influenteaza conced.de odihna ? dozo dozo Buna ziua , Am si eu o nelamurire: -am avut conced.med.(fragmentat)din sept.2008 si pana in aug.2009, in total 41 de zile calendaristice; -cand mi s-a ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna mitrache_v mitrache_v Buna ziua! Sunt angajat la o firma iar aceasta m-a anuntat ca incepand cu 10 mai 2010 se va desfiinta postul meu de munca si in consecinta voi fi concediat. ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna pc_cane pc_cane anul acesta am avut 143 zile de concediu medical; la o luna de la revenirea la serviciu am primit disponibilizarea; avand in vedere ca nu am efectuat nici o zi ... (vezi toată discuția)