avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept de vizita al copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept de vizita al copilului

buna ziua fostul concubin nu sia cerut dereptul de vizita al copilului in procesul care lam facut el acuma are dreptul de a vedea copilul ? eu locuiesc in italia si copilul va locui cu mine aici el poate sa ma oblige ca eu sai arat copilul?
Cel mai recent răspuns: Cristina Popescu , Avocat 18:34, 18 Septembrie 2010
Daca ii veti interzice ii va trebui hotarare judecatoreasca.
El are dreptul de a vedea copilul dar daca dvs. ii ingraditi acest drept va trebui sa obtina hotarare judecatoreasca.

avocat Claudiu Lascoschi
ptr. d-voastra pot aparea probleme numai dupa ce obtine o hotarare judecatoreasca.
avocat Cristina Popescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am custodia copilului pot sa imi mut domiciliul in alta tara? ContSters168049 ContSters168049 Ma intereseaza daca am custodia copilului si am gasit de munca in strainatate cu contract, pot pleca in tara respectiva cu copilul? Am nevoie de acordul ... (vezi toată discuția)
Se poate ca tatal sa nu aiba deloc legatura cu minorii? Imparatul Imparatul S-a pronuntat divortul in Romania, dintre o romanca si sotul ei italian. Copiii au fost incredintati mamei, dar are dreptul si tatal sa-i ia cu el, de 2 ori pe ... (vezi toată discuția)
Minor in afara tarii timoficiuc ramona timoficiuc ramona Buna seara.am o intrebare mama poate sa stabileasca domiciliul minorului in strainatate fara acordul tatalui???multumesc. (vezi toată discuția)