avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit cu acte false. Sfaturi si consecinte.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit cu acte false. Sfaturi si consecinte.

In urma cu 2 ani la indrumarea unei cunostiinte am fost manipulat spre a lua un credit cu acte false. Recent am primit o citatie de la Politia Judiciara, fiind chemat in calitate de "faptuitor". Din cate am inteles cu privire la creditele obtinute cu acte false se incalca articolele 190/191/192 din CP.
-Ce pot face?
-Care este pedeapsa maxima pe care o pot primi?
-Care este cuantumul maxim al amendei penale pe care o pot primi?
-Exista riscul sa fiu arestat pe parcursul investigatiei?
Mentionez ca nu am antecedente penale.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danceforlife , utilizator 15:44, 19 Septembrie 2010
De principiu, veti fi cercetat in stare de libertate.
Aveti dreptul de a va angaja avocat si poate ati avea o sansa in plus sa primiti o amenda administrativa si nu o pedeapsa cu suspendare.
Am avut cazuri de acest gen in care s-a aplicat amenda administrativa dar conjunctura a fost favorabila.
Pentru amenda administrativa trebuie sa va angajati avocat inca din faza de urmarire penala.
Daca parchetul va trimite in judecata se va aplica o pedeapsa cu suspendare conditionata a executarii pedepsei ceea ce va insemna ca veti avea cazier.

Am avut si situatii in care am fost angajat la instanta si s-a ajuns la suspendare in acelasi dosar unde am fost angajat mai intai in faza de urmarire penala si pentru alti inculpati s-a aplicat anterior amenda administrativa.

Cam asa se prezinta situatia.
Se poate aplica si amenda penala dar tot veti avea cazier.


avocat Claudiu Lascoschi
Care este diferenta intre amenda administrativa si cea penala?
Din cate am dedus ar fi recomandat sa angajez un avocat inainte de prezentare conform citatiei.
Din experienta dumneavoastra, in cazul fericit in care voi primi amenda care este cuantumul maxim la care se poate ajunge?
Cum ati defini termenul de "conjunctura favorabila"?
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cauza penala in recurs - la ce ma pot astepta? gabriel86 gabriel86 pe data de 29 august la un control in trafic am fost depistat cu o alcolemie de 0,58 miligrame in aerul expirat...sa intocmit dosar penal si am fost judecat ... (vezi toată discuția)
Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false florinpopescu florinpopescu Buna ziua, Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false. In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an ... (vezi toată discuția)
Delapidarea -speta bogdan12 bogdan12 buna ziua, Pana in luna decembrie a anului trecut am lucrat ca agent de vanzari directe la o firma de telecomunicatii. Am facut cerere de incetare a ... (vezi toată discuția)