Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fiscalitate venituri personal Asociatii de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fiscalitate venituri personal Asociatii de Proprietari

1)Daca Administratorul este pensionar ce contributii trebuie sa dea Administratorul si Asociatia de _Proprietari catre stat conform noului cod fiscal?
2)Se mai poate incadra Administratorul la conventii civile profesionale?
3)Cenzorul sau Presedintele Asociatiei de Proprietari pe baza contractului de mandat ce taxe mai trebuie sa achite?
4)Daca Administratorul sau femeia de serviciu isi fac PFA ce contributii trebuie sa achite?
5)Daca Cenzorul sau Presedintele Asociatiei de Proprietari sunt PENSIONARI mai trebuie sa achite ceva?
1. Daca administratorul a incheiat cu asociatia CIM se vor calcula, retine si plati impozitul de 16%, toate contributiile ca la orice salariat, mai putin la somaj.
2. Da, contract civil, conventie, CIM.
3. Daca-s pensionari trebuiesc tratati (din punct de vedere fiscal) la fel ca administratorul de la punctul 1.
4. Ca PFA pot sa-si cumpere facturi si chitantiere. Sa incheie cu asociatia contracte de prestari servicii si incaseaza pe baza de factura si chitanta. Asociatia nu plateste nimic in plus.
5. Toate impozitele, contributiile, retinute la sursa, in urma veniturilor de la asociatie, se platesc de catre asociatie si nu de persoanele fizice beneficiare de venituri.