avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, neprezentare paratului la expertiza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, neprezentare paratului la expertiza topografica

Buna Ziua,
Ce se poate intimpla in cazul in care unul dintre parati nu se prezinta la expertiza topografica, invocind faptul ca nu a primit scrisoarea din partea expertului ? Trebuie reluata expertiza ?
Cu stima.

Cel mai recent răspuns: Succesorul , utilizator 18:02, 25 Septembrie 2010
Necitarea unei parti la efectuarea expertizei atrage nulitatea raportului de expertiza.
Urmeaza ca aceasta sa fie constatata de catre instanta care va dispune efectuarea unei noi expertize.
Aceste aspecte se vor stabili pe baza probelor de la dosar.
Daca exista dovada ca a fost instiintat in conformitate cu prevederile legale expertiza nu se va reface.


avocat Claudiu Lascoschi
instanta va dispunea efectuarea unei noi expertize cu obligatia citarii ambelor parti de catre expert.
Stimate Domnule Avocat,
Din cite mi-am dat seama, paratii impreuna cu avocatii lor au stabilit o strategie prin a « trage de timp » si de a face totul pentru a impiedica dezbaterea succesiunii. Mentionez ca dezbaterea succesiunii a inceput acum mai bine de 4 ani si ca de atunci se merge dintr-o aminare in alta. Se invoca tot feluri de lucruri: ba ca piritii nu ar fi primit invitatia de a merge la expertiza topografica, ba ca unul dintre avocati ar fi uitat la birou un act cerut de judecator, etc , samd.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacere expertiza recurs scarlet scarlet situatia este in felul urmator: am contestat o expertiza la prima instanta, pentru necitare in termenul legal (dar nu trecusem articolele din c. proc. civila) ... (vezi toată discuția)
Experti judiciari lipsa la apel Succesorul Succesorul Intr-un proces de succesiune, instanta a numit 2 experti judiciari. Primul care este expert in topografie, cadastru si geodezie. Al doilea este expert in ... (vezi toată discuția)
Nulitate expertiza?  Boncu Constantin Boncu Constantin Buna ziua, speta este urmatoarea : se face o expertiza contabila, la sediul expertului; expertul nu a notificat niciuna dintre parti, cu toate ca in ... (vezi toată discuția)