Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare din mostenire fara partaj.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare din mostenire fara partaj.

Salut!

Se poate ceda o anumita parte din mostenire unuia dintre mostenitori fara a se renunta la toata masa succesorala si fara a se face partaj?

Va multumesc

Se poate vinde (ceda) cota parte indiviza (aratata in Certificatul de mostenitor) asupra universalitatii (mostenirii).
Pana la partaj aveti cota de ...1/2 sa zicem, dintr-o gramada de pietre si nu 1/2 dintr-o piatra care compune gramada. Care anume pietre vor fi ale dvs. aflati dupa partaj... cand se considera ca pietrele care au cazut in lotul celuilalt mostenitor nu au fost niciodata ale dvs.
Ati dezbatut mostenirea?
1. DA - atunci faceti partaj, numai unul dintre mostenitori iesind din indiviziune, ceilalti mostenitori ramanand cu restul din bunurile mostenirii la comun, ca pana acum;
2. NU - trebuie dezbatuta.