Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj si CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj si CCC

buna ziua.sotia mea lucreaza de 4 ani cu contract de munca,(neavand carnet de munca pt ca intr-o perioada nu se mai gaseau) si in aprilie 2010 a ramas insarcinata.din 15 octombrie va intra in somaj. iar de la 5 noiembrie ar trebui sa intre in concediu prenatal.cine ii plateste concediul ?beneficiaza de indemnizatie?multumesc
1. Nu conteaza daca are sau nu carnet de munca. Important este sa aiba CIM.
2. In somaj fiind va putea sa intre si in concediu medical si in concediu de maternitate si apoi in CCC pana la 2 ani.
3. Certificatele medicale si de maternitate le duce la Agentia de Somaj care le plateste.
4. Cererea de CCC pana la 2 ani o face catre Agentia de Somaj.
5. Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea acestor concedii.