Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de gaj
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de gaj

Avem o firma debitoare, ce nu mai reuseste sa isi plateasca datoriile. Ne-a oferit niste autoturisme in contul datoriei. NU prea vrem sa le luam, deocamdata, pentru ca nu prea avem ce face cu ele acum. Am putea sa facem un contract de gaj cu deposedare, pentru a le lua putea aduce la sediul nostru? Vrem sa facem lucrul acesta pentru ca e posibil ca alti creditori sa vina cu executorul si sa puna sechestru pe parcul auto al debitorului. In cazul in care am lua gaj aceste masini, putem sa inscriem in cartile de identitate a acestora gajul nostru, asa cum se mai inscrie la unele societati de leasing? De asemenea, gajul ne-ar proteja daca firma intra in insolventa, adica am putea sa ne insusim masinile daca se intra in insolventa? Multumesc
buna ziua.
de ce nu faceti un act de dare in plata?
?? nu stiu ce inseamna. Ma puteti lamuri?