Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism cumpărat și ulterior pus sub sechestru
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism cumpărat și ulterior pus sub sechestru

Bună ziua! Am "cumpărat" in august 2020 un autoturism (printr-o terță persoană, de la un cunoscut al lui). Am trecut "cumpărat" pentru că eu i-am dat banii celui la care se afla ultima data mașina. (acesta fiind prieten cu mine, deci o cunoștință de încredere, el neavând nici un fel de act de V-C sau alte procuri făcute cu proprietarul de drept din actele mașinii). După ce autoturismul a trecut în posesia mea fizic, eu am luat legătura și cu proprietarul din acte, el mi-a spus că are datorii la primărie (amenzi rutiere + impozite pe alte mașini) și mi-a sugerat să-mi facă o procura transmisibila cu absolut toate drepturile pe numele meu, inclusiv de a vinde autoturismul la suma pe care o decid eu și să circul cu aceasta procura in continuare, fără a mai perfecționa actele de transcriere pe numele meu, eu urmând să îi fac o "promisiune" verbală in care îmi luam angajamentul că nu îi voi face probleme (amenzi de staționare nepermisă sau rovignete neplătite). Deci procura a fost făcută tot atunci în august 2020. Am circulat 1 an fără probleme iar în data de 27.10.2021 am fost contactat de către proprietar și mi-a adus la cunoștință că a primit o înștiințare cum că a depășit suma de 10.000 lei datorii fiscale si i-a fost pus sechestru asigurator pe bunuri printre care și acest autoturism care este la mine. El ia sunat pe domnii care au întocmit sechestrul asigurator și mi-a spus că se mai poate circula cu mașina, teoretic, până în data de 31.01.2022 urmând ca după această dată mașina sa fie dată în evidența poliției rutiere și locale. Întrebarea mea ar fi cum as putea rezolva această speță având în vedere cele scrise mai sus și ținând cont că eu pot lua legătura cu proprietarul de drept oricând, el spunandu-mi că mă ajută cu tot ce poate ca sa rezolvam amiabil? El mi-a spus că o să își mai achite din debite (dar nu toată suma) iar eu i-am făcut lui o promisiune verbală cum că îi voi achita impozitul pe acest autoturism pe perioada de când a intrat în posesia mea. Din ce am mai citit pe internet am înțeles că dumnealui ar putea face o contestație la acest sechestru asigurator și am înțeles că și eu as putea cere această contestație (eu fiind o terță persoană căreia proprietarul a înstrăinat un bun). Mi-a mai fost sugerată și varianta de a schimba numerele de înmatriculare ale mașinii dar nu știu pe ce baza se face verificarea in trafic al unui autoturism aflat sub sechestru asigurator. Vreau doar să mai pot circula o perioadă până reușește proprietarul să-și achite debitele la primărie și să putem face transcrierea autoturismului pe numele meu. Stimă!
Wanzer, utilizator
Unica solutionare este achitarea integrala a debitului in evident
Atattimp cat nu detineti documente legale asupra vehiculului,nu aveti calitate in eventual demers in care sa invocati aspecte favorabile dv
In situatia in care a fost dispusa masura sechestrului asiguratoriu asupra bunului mobil,legal,nu se mai pot opera interventii asupra acestuia si a documentelor vehiculului
Atentie sporita ca executorul judecatoresc detine autoritatea si competenta sa dispuna executarea silita asupra vehiculului
Daca debitorul proprietar nu achita urgent debitul,exista posibilitatea ca vehiculul sa fie adjudecat prin licitatie publica ....