Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare mașina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare mașina

Tatal meu a vândut o mașină cu care a făcut taxi in trecut, masina era pusa sub sechestru si din aceasta cauza nu a putut scoata certificatul fiscal deci masina a rămas pe numele lui. Anul acesta a trebuit sa plătească impozitul pe ea plus o amendă ce a primit noul proprietar. Va rog sa imi spuneți daca putem recupera banii plătiți (impozit plus amenda) si cum am putea radia masina fara fiscal. Mulțumesc anticipat
Contribuabilul datoreaza obligatii catre buget atat timp cat in evidente figureaza avand bunuri mobile si imobile
Atat timp cat tatal dv cunoscand ca asupra bunului mobil a fost instituita masura sechestrului asiguratoriu dar s-ia asumat responsabilitatea sa instraineze bunul mobil,automat s-ia asumat si consecintele
In evidenta fiscala tatal dv figureaza proprietarul vehiculului instrainat fara parcurgerea procedurii legale
Amenda aplicata cumparatorului poate fi eventual recuperata amiabil sau contestata in instanta
Ati afirmat initial ca a fost dispusa masura sechestrului asiguratoriu asupra vehiculului
Nu ati mai precizat daca a fost ridicata masura sechestrului asiguratoriu
Daca autoritatile in drept nu au ridicat masura sechestrului asiguratoriu nu puteti radia vehiculul,nu puteti obtine certificat fiscal