avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare mașina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare mașina

Tatal meu a vândut o mașină cu care a făcut taxi in trecut, masina era pusa sub sechestru si din aceasta cauza nu a putut scoata certificatul fiscal deci masina a rămas pe numele lui. Anul acesta a trebuit sa plătească impozitul pe ea plus o amendă ce a primit noul proprietar. Va rog sa imi spuneți daca putem recupera banii plătiți (impozit plus amenda) si cum am putea radia masina fara fiscal. Mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:47, 5 Martie 2019
Contribuabilul datoreaza obligatii catre buget atat timp cat in evidente figureaza avand bunuri mobile si imobile
Atat timp cat tatal dv cunoscand ca asupra bunului mobil a fost instituita masura sechestrului asiguratoriu dar s-ia asumat responsabilitatea sa instraineze bunul mobil,automat s-ia asumat si consecintele
In evidenta fiscala tatal dv figureaza proprietarul vehiculului instrainat fara parcurgerea procedurii legale
Amenda aplicata cumparatorului poate fi eventual recuperata amiabil sau contestata in instanta
Ati afirmat initial ca a fost dispusa masura sechestrului asiguratoriu asupra vehiculului
Nu ati mai precizat daca a fost ridicata masura sechestrului asiguratoriu
Daca autoritatile in drept nu au ridicat masura sechestrului asiguratoriu nu puteti radia vehiculul,nu puteti obtine certificat fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto viorel00 viorel00 Buna dimineata, ma numesc Turcan Viorel si in noiembrie 2019 am achizitionat un autoturism marca vw Golf 3 si mentionez ca am fost sa il nmatriculez pe numele ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!am cumpărat un autoturism marca dacia logan cu sechestru. ... Adrian Daniel Moise Adrian Daniel Moise Buna ziua!Am cumpărat un autoturism marca Dacia Logan cu sechestru. Fostul proprietar al mașinii, i-a vandut-o surorii sale iar noi am cumparat-o de la ... (vezi toată discuția)
Daca am o masina sub sechestru la fisc o pot radia daca nu mai ... Bebi pustiu Bebi pustiu Daca am o masina sub sechestru la fisc o pot radia daca nu mai functioneaza sa nu mai platesc impozit? (vezi toată discuția)