Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua!Am cumpărat un autoturism marca Dacia Logan ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua!Am cumpărat un autoturism marca Dacia Logan cu sechestru. ...

Buna ziua!Am cumpărat un autoturism marca Dacia Logan cu sechestru.
Fostul proprietar al mașinii, i-a vandut-o surorii sale iar noi am cumparat-o de la ea.
Am primit certificat fiscal de la doamna dar și dansa a primit de la fratele ei.Sechestru a fost pus înainte de a o vinde proprietarul surorii lui.Cum putem contesta sau cum putem proceda că sa putem înscrie mașină sau sa ne recuperăm banii?
Daca sechestrul a fost instituit inaintea vanzarii catre sora proprietarului,cum a fost obtinut certificatul fiscal?
Daca asupra bunului mobil exista dispusa masura asigiratrie a sechestrului asiguratoriu,cum sora primului proprietar a obtinut certificat fiscal?
Legal,pana la solutionarea cauzei care face obiectul sechestrului,bunul mobil nu poate fi utilizat ,nu poate parcurge procedura de inmatriculare
Contestatia impotriva masurii aplicarii sechestrului asiguratoriu se poate depune la instanta responsabila teritorial
De cele mai multe ori pagubitii renunta la masina (oricum nu o pot utiliza fiind sub sechestru) si incheie acorduri de mediere cu cei care i-au expus acelor situatii, in vederea recuperarii sumelor de bani, reprezentand preturi de vanzare ale masinilor.
In situatia in care nu se pot achita sumele totale la semnarea acordului de mediere, partile pot stabili ca restituirea acestora sa se realizeaza in transe.
Pe acordul de mediere incheiat se va da data certa de catre orice avocat si acesta (acordul) capata titlu executoriu.
Aceasta inseamna ca, daca la termenul scadent nu se primesc banii, cel indreptatit merge cu acordul de mediere direct la orice executor judecatoresc pentru a demara procedura de executare.
Oana Prelipcianu, Mediator