Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inmatriculare auto

Buna dimineata, ma numesc Turcan Viorel si in noiembrie 2019 am achizitionat un autoturism marca vw Golf 3 si mentionez ca am fost sa il nmatriculez pe numele meu si si cand s-a ajuns cu actele la RAR pe fostul proprietar l-au gasit cu datorie la fisc si sechestru pe aceasta masina. Am vorbit cu fostul proprietar si mi-a spus ca el nu a primit acasa niciun fel de avertisment sau sentinta de confiscare a bunurilor si am lanurit ca in caz daca o sa ma opreasca si imi ia masina o sa imi restituie banii care iam dat lui pe ea. Intrebarea mea este. Daca masina se afla sub sechestru eu am voie sa ies cu ea din judet? Mai exact judetul Arad
Atat timp cat autoritatile au instituit masura sechestrului asiguratoriu impotriva bunurilor debitorului,legal debitorul nu are dreptul legal sa instraineze bunurile in evidenta
Sunt probleme distincte instrainare bun mobil si eventuale masuri asiguratorii dispuse impotriva proprietarului acestor bunuri
La m,omentul tranzactionarii dreptului de proprietate asupra bunului mobil,vanzatorul a prezentat certificat fiscal?
Daca vanzatorul a obtinut certificat fiscal,inseamna ca este problema in birocratia autoritatilor de consemnare a masurii asiguiratorii si instrainarea vehiculului este legala
Dv daca aveti cunostiinta ca impotriva vehiculului a fost instituita masura sechestrului asiguratoriu nu aveti dreptul sa utilizati bunul mobil
Nu a obtinut certificat fiscal din cauza acestei datorii si a spus ca el nu a stiut de asta pana acum ca nu a primit nici o sentinta de confiscare bunuri. A mentionat ca daca primea instiintare acasa sau ceva sentinta de sechestru sau confiscare bunuri nu mai vindea autoturismul. Si a spus ca daca se intampla sa raman eu fara el o sa imi restituie banii care iam dat pe masina
viorel00, utilizator
Buna seara!
Am cumparat o masina de la o doamna.
Aceasta mi-a dat fiscalul ,am trecut masina pe numele meu pe raza localitatii unde am domiciliul,dar cand am ajuns la inmatriculari cei de acolo mi-au respins dosarul spunandu-mi ca masina este sub sechestru.Eu am cumparat masina pe data de 7 si sechestrul sa pus pe data de 6.
Cu "doamna" de la care am cumparat masina nu se poate ajunge la nici un consens.Ce se poate face in aceasta situatie???

ynocentta a scris:

Atat timp cat autoritatile au instituit masura sechestrului asiguratoriu impotriva bunurilor debitorului,legal debitorul nu are dreptul legal sa instraineze bunurile in evidenta
Sunt probleme distincte instrainare bun mobil si eventuale masuri asiguratorii dispuse impotriva proprietarului acestor bunuri
La m,omentul tranzactionarii dreptului de proprietate asupra bunului mobil,vanzatorul a prezentat certificat fiscal?
Daca vanzatorul a obtinut certificat fiscal,inseamna ca este problema in birocratia autoritatilor de consemnare a masurii asiguiratorii si instrainarea vehiculului este legala
Dv daca aveti cunostiinta ca impotriva vehiculului a fost instituita masura sechestrului asiguratoriu nu aveti dreptul sa utilizati bunul mobil