Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... speta inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

speta inselaciune

Am si eu urmatoarea problema. Trebuia sa merg intr-o excursie ca si insotitor al

unui grup de copii sportivi, in afara tarii. A fost incheiat un contract cu
firma care organiza (o firma ungureasca), dar a semnat o prietena in locul meu.
Banii i-am livrat in contul unui "reprezentant" al firmei, iar ulterior mi s-a
spus k excursia nu se mai organizeaza, pt k antrenorul a fugit cu banii. Nu stiu exact ce relatie exista intre firma respectiva si acel individ. Pot
face plangere pe inselaciune? Pot sa fac plangere si impotriva firmei si
impotriva celui caruia i-am dat banii.
Va multumesc
Formulati plangere penala impotriva reprezentantului din Romania,daca are aceasta calitate si puteti formula plangere penala si la autoritatile maghiare impotriva firmei,prin intermediul unui avocat sau prin intermediul Ambasadei Romaniei sau a oricarei reprezentante diplomatice romane din Ungaria
Radu Gabrian, Mediator