avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... speta inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

speta inselaciune


Am si eu urmatoarea problema. Trebuia sa merg intr-o excursie ca si insotitor al

unui grup de copii sportivi, in afara tarii. A fost incheiat un contract cu
firma care organiza (o firma ungureasca), dar a semnat o prietena in locul meu.
Banii i-am livrat in contul unui "reprezentant" al firmei, iar ulterior mi s-a
spus k excursia nu se mai organizeaza, pt k antrenorul a fugit cu banii. Nu stiu exact ce relatie exista intre firma respectiva si acel individ. Pot
face plangere pe inselaciune? Pot sa fac plangere si impotriva firmei si
impotriva celui caruia i-am dat banii.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 19:18, 21 Septembrie 2010
Formulati plangere penala impotriva reprezentantului din Romania,daca are aceasta calitate si puteti formula plangere penala si la autoritatile maghiare impotriva firmei,prin intermediul unui avocat sau prin intermediul Ambasadei Romaniei sau a oricarei reprezentante diplomatice romane din Ungaria
Ultima modificare: Marți, 21 Septembrie 2010
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta - ajutor ! claudiaapopii claudiaapopii Va rog sa ma jutati ( daca puteti ) cu urmatoarea problema . Un sofer angajat al unei societati din Ungaria a transportat marfa pentru o societate din ... (vezi toată discuția)
Nerespectare de contract vanzare-cumparare Razvan L Razvan L Acum 2 luni am facut un contract de vanzare-cumparare pentru o afacere cu un individ, care, a folosit stampila firmei, reprezentata de un alt individ, dar ... (vezi toată discuția)
Teapa agentie de turism _simo_ _simo_ In luna mai 2012 am platit integral o excursie pentru Turcia pentru luna septembrie . Am incheiat un contract cu Agentia prin care se specifica serviciile ce ... (vezi toată discuția)