Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... clauza contractuala restrictiva?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

clauza contractuala restrictiva?

sunt injuraturile, acuzatiile neintemeiate, amenintarile, jignirile definite clar de vreo lege ca fiind ilegale? exista vreo reglementare in acest sens? din punct de vedere al politiei plangerea pentru amenintare se ia in considerare doar cand exista vatamare corporala.
Este vorba despre infractiunile de amenintare, insulta si calomnie,art.193;art.205 si art.206 c.pen.
Pe de alta parte plangerile formulate sub aspectul infractiunilor despre care faceti vorbire trebuiesc dovedite cu probatorii(acte,martori,alte probe acceptate de lege),intrucat simpla plangere ,nedovedita nu este indestulatoare pentru a sanctiona o persoana
Nu, politia trebuie sa verifice plangerea formulata si eventual,sa ia masuri ,tocmai pentru a nu avea loc o eventuala vatamare a unei persoane