Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aveam dreptul la casa in care locuim de peste 38 de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aveam dreptul la casa in care locuim de peste 38 de ani?

Buna seara.......parinti mei au ramas in casa pe care bunici mei au cumparato acum mai bine de 38 cu chitanta de mana
Automat familia mea formata de 7 membri am trait in acceasta casa si o parte o fac si in prezent impreuna cu parinti nostri
Acum au aparut zvonuri....cum ca mostenitorii celor de la care casa a fost cumparata ar incerca sa ne ia casa
In prezent parinti mei au chitanta de mana care dateaza in urma cu 38 de ani
Ce trebuie sa facem?
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
cu respect Fronea Andrei Radu
1. Contractul de vanzare-cumpare avand ca obiect o constructie este un contract consensual, prin urmare se incheie prin simplul acord de vointa al partilor contractante, chitanta pe care o aveti facand dovada achitarii pretului.

2. Numai in privinta instrainarii terenurilor, legea prevede ad validitatem forma autentica a contractului.

3. Recent, a fost introdusa printr-o lege speciala conditia ad validitatem si pentru constructii, dar numai pentru cele cu destinatia de locuinta.

Concluzie : avand in vedere data la care a fost incheiat c . v-c, prin raportare la cerintele legale aplicabile la acea data ( se aplica legea de la data inch.actului), contractul dvs. este perfect valabil, chitanta atesta pe deplin dr.de proprietate si prin urmare mostenitorii nu au ce sa faca.

Mai aveti si o alta posibilitate, dar ea este recomandata in privinta terenurilor dobandite prin chitanta, ( actul fiind nul absolut in lipsa formei autentice) - actiune in uzucapiune ( prescriptie achizitiva) cu jonctiunea posesiilor - avand in vedere buna credinta si justul titlu, prescriptie de scurta durata. (10-20 ani) in functie de domiciliul propr.adevarat - apelati la un avocat pt. ca sunt multe de scris si nu prea am timp sa va explic tot mecanismul.

Dar, in opinia mea, nu este necesara.
exit vs exit, utilizator