Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Te poate da in concediu fara plata daca nu ai luat nici o zi din concediul de odihna pe acest an?
De regula concediul fara plata se acorda la cererea salariatului (nu cand vor muschii patronului!...), indiferent daca si-a efectuat concediul de odihna . (in practica unii nu il acorda decat dupa epuizarea concediului de odihna)

Exceptie:
Art. 52 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;
b) ca sanctiune disciplinara;
c) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti;
mintarmanuela a scris:

Te poate da in concediu fara plata daca nu ai luat nici o zi din concediul de odihna pe acest an?

In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata - art.43 alin.5 din CCMN.

De regula, suspendarea contractului individual de muncă în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale a fost stipulată de legiuitor ca operând prin acordul părţilor.