Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare carte de munca

In perioada nov 2007-iul 2008 am lucrat la o societate cu contract de munca. Din iulie 2008 pana in iunie 2010 am lucrat la o alta societate unde am declarat la angajare ca nu detin carte de munca deoarece nu stiam ca mi-a fost intocmita. In luna februarie 2010 am primit de la primul angajator o scrisoare in care mi se spunea sa ma deplasez la sediul firmei in Buzau pentru a-mi ridica carnetul de munca, eu fiind din Constanta. Am solicitat telefonic acestora sa-mi trimita cartea de munca la punctul de lucru din Constanta, insa acestia au refuzat. Acum, pentru a intra in posesia cartii de munca ar trebui sa fac 2 drumuri la Buzau, unul pentru a face solicitare de scoatere a cartii de munca din arhiva, al doilea dupa 30 zile pentru a o ridica. Pot face cerere scrisa la ITM penrtu a intra in posesia cartii de munca?Si cum ar trebui sa procedez pentru a avea operata si perioada urmatoare in carte?
je_ramy, utilizator
Daca sunteti in immposibilitate a va deplasa personal,solicitati oficial la ITM Bucuresti preluarea carnetului de munca de la angajator si transmiterea la ITM Constanta
Ce treaba are ITM Bucuresti cu firma din Buzau ? ...
Mergeti la ITM Constanta si rugati sa ia legatura cu colegii de la ITM Buzau pentru a le transmite carnetul dvs de munca si de unde apoi il puteti ridica.
va multumesc pentru ajutor