Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somera, trebuie sa nasc in decembrie 2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somera, trebuie sa nasc in decembrie 2010

buna, sunt in somaj din 31 martie 2010 si beneficiez 9 luni de somaj, in luna decembrie trebuie sa nasc. Intre ultimul loc de munca si somaj am in carnetul de munca 30zile descoperite, adica contractul s-a incheiat la 1 martie 2010 si somajul a inceput la 31 martie 2010. Intrebarea mea este daca voi beneficia de concediu pt cresterea copilului pana la 2ani? ce pot sa fac sa nu pierd acest drept? La CAS am facut plata pt cele 30 zile,la casa de pensii mi s-a spus ca nu mai pot plati din urma. Ce ma sfatuiti?
Va multumesc.
Odette Rus, Baia Mare
1. In cele 12 luni premergatoare nasterii, pentru indemnizatia de CCC, sunt permise si fractiunile de luna daca au cel putin jumatate din numarul de zile lucratoare ale lunii.
2. Este permisa o singura luna cu mai putin de jumatate din zilele lucratoare ale lunii si aceasta luna va fi luna martie.
3. Bafta dvs.! Daca incepeati somajul pe 1 aprilie nu mai puteati beneficia de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani.