avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somera, trebuie sa nasc in decembrie 2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somera, trebuie sa nasc in decembrie 2010

buna, sunt in somaj din 31 martie 2010 si beneficiez 9 luni de somaj, in luna decembrie trebuie sa nasc. Intre ultimul loc de munca si somaj am in carnetul de munca 30zile descoperite, adica contractul s-a incheiat la 1 martie 2010 si somajul a inceput la 31 martie 2010. Intrebarea mea este daca voi beneficia de concediu pt cresterea copilului pana la 2ani? ce pot sa fac sa nu pierd acest drept? La CAS am facut plata pt cele 30 zile,la casa de pensii mi s-a spus ca nu mai pot plati din urma. Ce ma sfatuiti?
Va multumesc.
Odette Rus, Baia Mare
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:25, 22 Septembrie 2010
1. In cele 12 luni premergatoare nasterii, pentru indemnizatia de CCC, sunt permise si fractiunile de luna daca au cel putin jumatate din numarul de zile lucratoare ale lunii.
2. Este permisa o singura luna cu mai putin de jumatate din zilele lucratoare ale lunii si aceasta luna va fi luna martie.
3. Bafta dvs.! Daca incepeati somajul pe 1 aprilie nu mai puteati beneficia de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Al doilea concediu pentru cresterea copilului carmenrus carmenrus buna ziua , numele meu e carmen rus si as vrea un raspuns la intrebarea mea si anume.;in 2008 am nascut respectiv am ramas in concediu de crestere copil in ... (vezi toată discuția)
Conditii concediu pre si postnatal, ccc sau somaj ContSters277082 ContSters277082 Buna seara, sunt angajata din 03 07 2012< in luna aceasta am ramas si insarcinata< voi naste la inceputul lunii martie 2013, cand as dorii sa intru in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 11 luni? stefanbb stefanbb Buna ziua ! sotia mea este angajata de pe data de 30 aprilie 2012,si trebuie sa nasca in 5 martie sau inceputul lunii martie,v-a putea beneficia de CC ... (vezi toată discuția)