Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tranzactie la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tranzactie la partaj

Buna seara.Va rog am nevoie de un raspuns avizat.Am divortat si am ajuns la partaj cu fostul.Dupa lungi discutii am ajuns la o tranzactie.Eu am imobilul in care am locuit impreuna si care a fost al parintilor mei, pot dovedi cu acte acest lucru,iar el cere jumatate din acest imobil.Tranzactia noastra suna in felul urmator:eu raman cu imobilul,care a fost pe numele tatalui meu,apoi trecut pe numele mamei dupa decesul tatalui si care mi l-a trecut mie pe nume,eu fiind casatorit,automat a devenit bun comun,iar ei urmeaza sa-i dau o suma de bani si sa-i preiau creditul urias pe care il are intr-o banca.El a dat o declaratie si la notar cum ca renunta la orice pretentie si ca nu a contribuit cu nimic la acest apartament,apoi s-a razgandit.Va rog sa-mi spuneti urgent:declaratia data in fata notarului nu are nicio valoare? Si daca redactez eu o tranzactie,neavand studii in domeniu,si apoi o semnam in fata judecatorului,acesta o va lua in considerare daca nu cuprinde termenii specifici? Cum trebuie sa procedez,pentru ca ma gandesc sa renunt la avocatul pe care il am pentru ca si asa nu a facut nimic pentru acest proces si acum la tranzactie imi cere 6.000 roni,asta dupa ce i-am platit pana acum onorariul din contractul de asistenta de 2.500 roni.Va rog dati-mi un raspuns...Imi trebuie urgent pentru ca maine am termen...Va rog!!!!!!
va rog sa scuzati mutrisoarele,dar le-am facut fara sa vreau prin adaugarea mai multor semne de punctuatie.
Cei 12 mii de euro erau destinati amenajarii interioare a apartamentului,nicidecum pentru a cumpara casa.Casa am achitat-o integral din vanzarea celor doua imobile.
Pt d-na avlil.

Imi cer scuse pentru acel "al" este un "a-l" ,a fost doar o greseala de typing.
OK! Imobilul este bun comun si ca atare se va imparti, este de dorit ca dvs. sa scapati de acest proces f. repede si mai putin costisitor facand acea tranzactie.Insa ,nu stiu daca se poate face in acest cadru pentru ca sunt nevoie de fff. multe date. Puteti contacta personal un avocat de pe acest sit (ati vazut ca aveti raspunsuri de la cativa avocati ,clic pe profil si aveti detalii) in vederea redactarii in termeni legali a tranzactie care nicidecum nu va insuma frumoasa suma de 6 mii ron.

Etna, utilizator
Ok, Etna... nu te supara, dar am citit in aceeasi zi vreo 3 greseli flagrante si... m-au cam suparat, intrucat toate proveneau de la juristi.

Privitor la tranzactie, nu stiu de ce mi se pare putin ciudat... Un avocat cere 6 000 lei pentru ea si dv. va ganditi sa... o obtineti gratis! :)) Nu vreau sa fiu rea, dar sa consultati un alt avocat nu v-ati gandit? Este o chestiune de 2-3 pagini, nu mult, dar clar puteti sa lucrati in contra dv. daca este redactata asa, pe un sait... unde nu putem obtine o descriere ampla a intregii situatii, nu avem cererea de chemare in judecata, intampinarea etc.

Consider, ca si colega mea, ca ar fi o greseala redactarea ei in astfel de conditii. V-ar putea dezavantaja. Cu atat mai mult cu cat eu vad sanse mari sa obtineti, cu ajutorul acelei declaratii, intreg imobilul.

Parerea mea.
Liliana Gradinaru, Avocat